Ακριβή στοιχεία για την ίδρυση του ΤAU Herbarium δεν είναι γνωστά. Οι περισσότερες πληροφορίες προέρχονται από αποσπασματικές αφηγήσεις παλαιότερων μελών του Eργαστηρίου Συστηματικής Βοτανικής και Φυτογεωγραφίας, αλλά και από πληροφορίες που παρέχουν οι ίδιες οι συλλογές. Οι πρώτες προσπάθειες δημιουργίας Herbarium πρέπει να ξεκίνησαν προς το τέλος της δεκαετίας του 1930 από τον Δημήτριο Ζαγανιάρη, τότε Υφηγητή Συστηματικής Βοτανικής και Φυτογεωγραφίας του Εργαστηρίου Βοτανικής, Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης. Ο Δημήτριος Ζαγανιάρης, ήταν ακούραστος συλλέκτης και εκτός από τις δικές του εκτεταμένες συλλογές, εμπλούτιζε το Herbarium ανταλλάσσοντας δικά του duplicata με δείγματα από άλλα Herbaria. Μετά το θάνατο του Ζαγανιάρη ο Κωνσταντίνος Γκανιάτσας, τότε Υφηγητής Συστηματικής Βοτανικής & Φυτογεωγραφίας, έπαιξε αποφασιστικό ρόλο στην ιστορία του Herbarium. Κατά τη διάρκεια του δευτέρου παγκοσμίου πολέμου τα δείγματα φυλάσσονταν στο κτίριο της Φιλοσοφικής Σχολής του Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης. Μετά την πτώση της Θεσσαλονίκης το κτίριο αυτό χρησιμοποιήθηκε από τις δυνάμεις κατοχής ως στρατιωτικό νοσοκομείο και οι στρατιώτες, μάλλον αγνοώντας την επιστημονική αξία των δειγμάτων, τα χρησιμοποιούσαν ως προσάναμμα και τα έκαιγαν. Ο Κωνσταντίνος Γκανιάτσας μαζί με τον Κωνσταντίνο Γκράτσιο, Γυμνασιάρχη του Γ’ Γυμνασίου Θηλέων Θεσσαλονίκης, με κίνδυνο της ζωής τους, φυγάδευσαν τα δείγματα και τα έκρυψαν στα υπόγεια του Γ’ Γυμνασίου, όπου και παρέμειναν έως το τέλος του πολέμου. Ωστόσο, δεν είναι δυνατή η ακριβής αποτίμηση της καταστροφής, δεδομένου ότι ο αριθμός των δειγμάτων που ήταν κατατεθειμένα στο Herbarium εκείνη την εποχή δεν είναι γνωστός.

Κατά τη δεκαετία του ‘60, τα δείγματα μεταφέρθηκαν στη Σχολή Φυσικών και Μαθηματικών Επιστημών του ΑΠΘ (στο παλιό κτίριο της ΦΜΣ), από όπου, κατά τα μέσα της δεκαετίας του ’80 μεταφέρθηκαν στο σημερινό τους χώρο, στο κτίριο του Τμήματος Βιολογίας.

elΕλληνικά